Komáromi Református Egyházközség

Mirha (2014. január)

2014-02-05 22:11:32 / Komáromi Admin

 

 

 

MIRHA







Karácsony napjaiban mi mást is vehetnénk elő a növényvilág gazdag eszköztárából, mint a mirhát.

Úgy gondolom, azt talán senkinek sem kell hosszan ecsetelni, hogy a Szentírásban hol találkozunk mirhával. Hiszen ha más­hon­nan nem is a karácsonyfa alatt felolvasott történetekből, vagy a Betlehemes játékok emlékéből felsejlik, hogy hol is talál­koz­tunk vele. Tudjuk ugyanis, hogy a kis Jézus jászlánál hódolatukat tevő királyok is ezek­kel az ajándékokkal érkeztek a kisded imádására:

arany, tömjén, mirha.

Az első kettőt nem nehéz kitalálni, a mirha azonban sokunk számára ismeretlen fogalom, tárgy, vagy netán növény?

A növényhatározók szerint bizony növény! Méghozzá a Jézus történetek fényében va­la­mi csodálatos üzenettel felruházva.

A szomáliai balzsamfa, a szappanfa vi­rá­gúak rendjébe, és a bal­zsamfafélék csa­lád­jába tartozó nö­vény­faj. A belőle elő­­állított szirupot ne­vezzük mir­hának.

 

 

Talán nem tévedek hatalmasat, ha azt mon­dom, hogy a leg­korábbi leí­rás er­ről a fáról, a Szent­írásban ta­lál­ható, hiszen Mózes 2. könyve lejegyzi, hogy az Éden kertjében is volt egy ilyen fa. (1 Móz 2,12). Később ezek a fák általában Afrikában és Ará­biá­ban értek. A zsi­dók csak csere­keres-kedelem útján ju­tot­tak hozzá (Ez 27,17-21), éppen ezért valódi kincsnek számított. (Ézs 39,2).

De nem csak az eredetére, hanem arra is sikerült rátalálnom, hogy vajon a királyok hogyan juthattak hozzá ennek a ritka növénynek a „terméséhez". A kutatók sze­rint a mirhafa honos lehetet Sébában is, ahonnan a három király érkezett.

Azt nem tudjuk, hogy a három király miért érkezik ezzel az ajándékkal. Csak találgatni lehet, ugyanakkor szerintem ebben rejlik a mirhafa egyik szépsége.

Jöjjön tehát az üzenetekkel teli „találgatás":

1. A nők illatosították magukat vele, tehát szépítkezéshez tartozott, vagyis kozmetikai szer volt (Péld 7,17 Eszt 2,12). - talán a királyok menteni akarták, a még menthetőt és elnyomni az istállóban terjengő szagokat... ?!

2.A mirha finom füstjét áldozathoz használták (2 Móz 30,23 és Én 3,6) - talán Isteni indíttatásra jelezni akarták a királyok, hogy a kisded Jézus a LEGFŐBB ÁLDOZATT, engesztelés mindnyájunk bűnéért?!

3.Illata átjárta a papi öltözéket (Zsolt 45,8).- talán ők már tudták, amire az emberiség csak később ébred rá (vagy később sem...) hogy Jézus Krisztus az egyetlen FŐPAP, az egyetlen közvetítő Isten és ember között?!

4.A bort is ízesítették vele (Mk 15,23) - talán Isteni sugallatra megsejtették a királyok, hogy itt van az igazi szőlőtő, aminél jobb minőségű bor semmiből nem készülhet?!

5. Végezetül, az enyészet ellen a holttest bekenéséhez is felhasználták a mirhát, Jézust is így helyezték a sírba (Jn 19,39). -talán Isten már az Újszövetség első napjain azt üzeni:

NEM CSAK EGY KISGYERMEK SZÜ­LETETT, AKIBEN GYÖ­NYÖRKÖD­HET­TEK, AKIT BABUSGATHATTOK, HA­NEM A MEGVÁLTÓ IS OTT VAN A JÁ­SZOL­BAN, A MEGVÁLTÓ, AKIT MÁR SZÜ­LETÉSEKOR FELKENNEK A HA­LÁLÁRA. ! A halálára, amit értünk vállal!

 

Ha ez nem facsarja össze az ember szívét, akkor nem tudom, hogy mi mindent te­het­ne még Isten?!

Egyet viszont tudok, hogy mi mit tehetünk: vi­gyük a hírt:

„Üdvözítő született ma nektek, aki az Úr Krisztus..." (Lukács 2:11)

 

Hetyei Mónika,lelkipásztor