Szeretetkapcsolatainkhoz kötődik a boldogságunk
Mezőföldi Református Egyházmegyei Konferencia 2024.
Azt gondolom, sokak nevében írhatom, hogy évről évre nagy várakozással tekintünk a Mezőföldi Református Egyházmegyei Női Konferencia elé, amelynek idén is a Székesfehérvár Budai Úti Református Egyházközség adott otthont 2024. október 12-én, szombaton. Az alkalom vendége Prof. Dr. Bagdy Emőke volt, aki A hit szerepe és rendeltetése az életünkben címmel tartott igazán értékes előadást lenyűgöző, lendületes stílusában.
A konferencia kezdetén a Budai úti gyülekezet Igére hangolva zenekarával együtt dicsőíthettük Istent szíveket megérintő énekekkel. Imre Bálint, a Mezőföldi Református Egyházmegye esperese, valamint az alkalom főszervezője, Berzéné Bezdán Erika, a Budai úti gyülekezet lelkipásztorának, Berze Jánosnak a felesége köszöntötte az egybegyűlteket. Imre Bálint esperes úr kiemelte: az alkalom az idén 200 éves székesfehérvári reformátusság programsorozatába illeszkedik. Dániel könyve 7. fejezetének végét olvasta fel igei köszöntésül: „Így végződött a beszéd. Engem, Dánielt, gondolataim nagyon megrémítettek, még az arcom is belesápadt. De a mondottakat eszemben tartottam." (Dán 7:28). Mi se feledjük az Úr szavát! Berzéné Bezdán Erika pedig a konferencia általa választott igei mottójára hívta fel a résztvevők figyelmét: „... reményteljes jövőt adok nektek." (Jer 29:11).
Az áhítat szolgálatát Borsos Teréz táci lelkésznő végezte, aki a Bibliaolvasó kalauz aznapi igerésze (Mt 27:11-14) alapján hozta el közénk Isten üzenetét. Az ige továbbvisz bennünket Jézus szenvedésének útján. Pilátus átlát a főpapok szándékán, de nem mer, nem akar jól dönteni. Kérdésére („Te vagy a zsidók királya?") Jézus így válaszol: „Te mondod". Ez tulajdonképpen azt jelenti: 'döntsd el te magad', 'ítélj meg engem'. Akár ezt is kérdezhetné: „Te mit gondolsz rólam? A te életedben király vagyok?" Utána Jézus már nem szól semmit. Nem azért, mintha gyáva lenne vagy nem tudná magát megvédeni. A krisztusi hallgatás, a csend érted történik. Ebben találd meg azt a szeretetet, oltalmazást, amely Benne van. Ismerd fel a te életed Urát! Pilátus csodálkozik - mi hogyan reagálunk? Elcsodálkozunk mindazon, ami miattam, értem, helyettem történt? „Ki kétkedőn boncolja Őt, / Annak választ nem ád, / De a hívő előtt az Úr /Megfejti önmagát." (Az Úr csodásan működik c. ének)
Az áhítat után Dr. Bagdy Emőke előadása következett. Sokrétű, szerteágazó mondanivalójából a legfontosabb gondolatokat igyekszem kiemelni. Társas lények vagyunk; ha nem közösségben élünk, elpusztulunk. Már születésünk előtt van társunk - édesanyánkban növekszünk. Születésünk után is szükségünk van rá, nélküle életképtelenek vagyunk, tőle függ a létünk. Az anya egyszerre etet és szeret. Ha az apa feldobja a gyermekét a levegőbe, biztos lehet benne a gyermek, hogy az apja elkapja őt. Kialakul benne a bizalom. Boldogságkutatás során, amikor megkérdezték az embereket, mikor voltak a legboldogabbak az életükben, az derült ki, hogy ez minden esetben szeretetkapcsolathoz kötődik. Az egészséges lelki fejlődésnek egységben kell lennie a testi és kapcsolati fejlődéssel. Küldetés és rendeltetés nélkül az emberi élet nulla. Mi, hívők a mai világban ellenkultúrát képviselünk. Pontos instrukciónk van rá, hogyan kell élnünk. Erkölcsiség és erkölcsösség nem ugyanaz: az előbbiben az foglaltatik benne, hogy mit szabad és mit nem, az utóbbiban pedig az, hogy az előbbiből mit tartunk be, vagyis ugyanazt éljük-e, amit hiszünk és vallunk. Ha ápoljuk az Istennel való kapcsolatunkat, akkor imádkozunk. Ebbe az is belefér, hogy ha éppen olyan helyzetben vagyunk, akkor azt is lehet mondani, hogy „Uram, most nem tudok imádkozni." Ma értékválság van - a materiális kultúra a javak gyűjtését állítja középpontba, ami a személyes kapcsolatokat szétrombolja. Igazából akkor vagyunk felnőttek, ha tudunk szeretetet adni. A tartós kapcsolat olyan, mint a boltív - a két oszlop össze van kötve. A harmonikus együttélés feltétele a szeretetkapcsolat. „Most azért megmarad a hit, a remény, a szeretet, e három; ezek közül pedig a legnagyobb a szeretet." (1Kor 13:13) Kiért és miért élünk? Ha ezt meg tudjuk mondani, egészségesebbek és hosszabb életűek leszünk. Egy onkológus orvos, Bernie S. Siegel Szeretet, gyógyítás, csodák című könyvét ajánlotta a téma kapcsán az előadó. Ha a másikért szeretnénk tenni, a másikért meggyógyulni egy betegségből, azzal magunknak is jót teszünk, a mi immunrendszerünk is jobb lesz. „Mindazáltal jó légy, mindenkivel jót tégy!" - idézte végül Csokonai Vitéz Mihályt Dr. Bagdy Emőke.
Szabóné Miklós Eszter versmondó testvérünk egy gyönyörű költeménnyel köszönte meg Dr. Bagdy Emőkének az előadást, Kosinszky Ágnes Áldás című versével kérte az életére Isten áldását. Imre Bálint esperes úr és Berzéné Bezdán Erika pedig csodaszép tárgyi ajándékokkal kedveskedett a professzor asszonynak.
Szünetet követően az egyházmegye gyülekezetei kaptak igei áldást egyenként Borsos Teréz és Ludvigné Izsay Szilvia lelkipásztorok tolmácsolásában. Majd a kiscsoportos beszélgetések következtek korosztályonként tíz csoportban. Mindegyikről nem tudok beszámolni, de a mi legfiatalabb korcsoportunkat úgy megmozgatta az előadás, hogy egymás után érkeztek a hozzászólások, jöttek a gondolatok, és el is röppent az az egy-másfél óra, amely a rendelkezésünkre állt. Ebédközösséggel zártuk az alkalmat, amely lehetőséget adott a testvérekkel való beszélgetésre, kapcsolódásra is.
Hála az Úrnak, aki ezúttal is egybehívott bennünket, nőtestvéreket, hogy Rá figyelve, szeretetben együtt tölthessük ezt a néhány órát. Legyen áldás a további alkalmakon is!
Ujváriné Császár Boglárka