Miért szeretem az őriszentpéteri református templomban az istentiszteletet hallgatni? Miért szeretem hallgatni az igét? Miért megyek lehetőségeim szerint minden vasárnap templomba? Mert mindent kívül tudok hagyni a templomon. Kívül maradnak a gondok a sérelmek a bánatok még az örömök is. Köszönettel Márkus-Oroszi Dániel lelkész úrnak, aki minden vasárnapra az Úr üzenetén kívül mélyreható és számomra nagyon fontos üzeneteket közvetít, az igehirdetések során, a szószékről.
Mint most is, közvetlenül mindenki számára érthetően, mindenki számára maradandó üzenetet hordozva a Bach emlék műsorral kapcsolatosan.
Mert igaz, határon innen és túl, határainkhoz közeli országokban, de bárhol a világon, ahol magyarok is élnek a zene nagykövetei révén terjed, áramlik, él Bach zenéje a szívekben és a lelkekben. Egy kósza gondolatra indult, ami mára már óriás fesztivál. Egy New Yorki csellista, Dale Henderson úgy döntött, hogy Johann Sebastian Bach születésnapját egy szál csellóval egy forgalmas vasúti peronon muzsikálva ünnepli meg. Mozgalmat teremtett. 39 ország 129 város csatlakozott az utcazenéléshez. Énekeltek Bach korálokat, zenéltek aluljárókban, nyitott koncerttermekben, nyitott templomokban az emberek és saját maguk örömére. Örömzenéltek. Ma már nemcsak aluljárókban, szabadtereken, hanem zeneiskolákban, országos hírű koncerttermekben, a legszebb, a legnagyobb helyeken csendül fel Bach zenéje, örökérvényű csodálatos dallamai a kezdeményezésre, meghatározott időben, szervezett körülmények között. És nem utolsósorban a templomokban fesztivál keretein belül, mert Itt a templomokban hallatszik leghitelesebben, legszebben tolmácsolhatóan Bach zenéje.
Mit is ír erről ő maga? Johann Sebastian Bach a klasszikus zene egyik fejedelme
”A zene a lélek szárnyai, amelyekkel az emberek magasságokba emelkedhetnek”
De Liszt Ferenc megfogalmazását sem szabad kihagyni templom csendje, akusztikája, megszentelt helye miatt a zenés istentiszteletről írtakból hiszen;
„Aki Bach zenéjét hallgatja, bepillanthat az isteni szimfóniába, amely az emberi lélek mélyebb rétegét érinti meg”
Sokan sok mindent írtak Bachról a zenéjében kifejezett fájdalomról, hogy nála megrendítőbben senki sem érzékeltette, az emberi érzéseket a gyászt és az örömöt. Sokan írtak a munkásságáról, hogy elvesztek a kompozíciói, de az 50 százalékban megmaradt főleg vallásos tárgyú kompozíciói több mint ezer mű óriási kincse a zeneirodalomnak. Mutatja ezt a 2015- ben indult 11. alkalommal megrendezett fesztivál, ami a kezdeti 40 helyszínből nőte ki magát. 2025- ben plakátok sokasága hirdeti a választott, léleknyugtató műveket. 270 településen 400 program kerül megrendezésre a születése évfordulójának hetétől március 16-31 között, a zenéjét értő és szerető közönségnek. Nem véletlenül írták le sokan, hogy a zene nyugtatja, gyógyítja a lelket, de Bach zenéje mindnek fölött alkalmas arra, hogy a lélek megpihenjen, hogy a csendben felcsendülő dallamok elérjenek a szívünk legmélyébe.
A mi templomunkban elhangzottak szerint, ami legjobban megragadott Bach nevének kezdőbetűinek magyarázata B a béke, A az alázat, C a cél és a H a hit. Hihetetlen egy hatalnas géniusz neve így jelezze az ő munkásságát törekvéseit zenében.
Sokgyermekes családapaként a BÉKE mindennél fontosabb volt az életében, családja boldogulásáért. ALÁZAT. Milyen nagy alázatra volt szűksége, hogy megannyi alkalomra írt egy-egy zeneművet a szolgálata idején, amelyek az örömöt a boldogságot közvetítették az emberek felé. CÉL Valamikor régen a célok megvalósításához rögös út vezetett ma már a könnyebbik utat választjuk mi kései utódok. Csak a cél lebeg a szemünk előtt, de már nem figyelünk, a hozzá vezető útra, a gyors sikert választjuk nem nézzük mi az ára. HIT mindenekfölött, az istenben vetett hit meghatározta az életét.
Nem véletlen lett a 11. alkalommal megrendezett fesztivál egyik meghatározója „Templomok a szívben zene a templomokban „ A békéről az örömről csendüljenek fel a dallamok, sokszor sok helyszínen úgy, mint nálunk is a gyönyörű fehér virágokkal szépen feldíszített templomban, az Őrségi Baráti Kar és az őriszentpéteri Egyházközösség Zenebarátainak a tolmácsolásában, Boldogh András karvezetőnk nagyon szép énekével, az AVE MARIA -val kezdődően. Szívből szólóan, szívesen. Minden közreműködőnek, egyházközösség tagjainak, hallgatóságnak, köszönetét fejezte ki a lelkész úr, de én személy szerint még szeretném megköszönni a kántorasszonynak a közreműködését, hogy szép alt hangjával velünk együtt énekelt. És nem utolsósorban a lelkész úrnak, hogy megtisztel azzal, hogy szerény írásommal is hozzátegyek valamit az ünnephez.
Rimán Lászlóné, Erzsébet