Világot járt imakönyv
Kutasiné Molnár Boglárka, 2024-11-22 11:26:59
November 17-én, a vasárnapi istentiszteletet követően egy haditengerészeti előadással egybekötött könyvbemutatóra került sor a kaposmérői református templomban. A szokatlan alkalom történetének kezdete a XIX. század végére nyúlik vissza.
A mérei református gyermekek tanítója 1890-1905 között Kántor János volt, akinek Géza nevű fia három osztály elvégzése után otthagyva a Csurgói Református Gimnáziumot, Polában hajósinas-iskolában kezdte meg tanulmányait 1892-ben. Azon alkalommal kapott egy „Keresztyén imák. A házi ajtatosság növelésére és a protestáns keresztyén felkezetek használatára” című, Dobos János ceglédi lelkész által írt, a Franklin Társulat által 1890-ben kiadott, bőrkötéses imakönyvet. Ennek belső oldalán édesanyjának ceruzával írt szavai olvashatók: „Kántor Gézának szerető jó anyja küldi Kaposmérőből 1892 9/3 Ha ebből imádkozol, mindig gondolj rám a jó Atya megsegél és hazavezérel. De el ne mulaszd semmi körülmények között”. Kántor Géza tanulmányait 1895-ben I. osztályú matrózként fejezte be, és még abban az évben világkörüli útra indult az SMS Saida korvett fedélzetén. Ennek kapcsán Édesapja az imakönyv borítójának belső oldalára tintával írt szavai a következők: „Imádkoz és készen légy, ezt mondá Édes Idvetitőnk. Kedves fiam, Géza, édes atyád arra kér, hogy bár hol légy a világtengeren mihelyt lehet minden héten írj egy levelező lapon Szüleid megnyugtatására, ezt soha el ne feled. Kaposmérő, 1895. aug 29én Szerető atyád Kántor”. Majd édesanyja folytatja a lap alján: „Ne feled szegény sokat szenvedet édes anyádat ki így megtört felejthetlen anya Farkas Erzsi”. Az imakönyvben hat helyen préselt virág található, javarészt ibolyák.
A Császári és Királyi Haditengerészet hadihajójának útja 543 napig tartott Conrad Spiller fregattkapitány parancsnoksága alatt, és 33 ezer tengeri mérföldet tett meg, melyből 28 ezer tengeri mérföldet vitorlával. Dél-Amerikai, japán és kínai megállók után 1897. április 3-án tért vissza Polába Kántor Géza, ám szinte azonnal, május 20-án Spaun altengernagy vezetésével tovább hajózott Angliába, ahol részt vett Viktória királynő uralkodásának 50. évfordulójára rendezett ünnepségen az SMS Wien hadihajóval. Kalandos ifjúkori életének következő neves eseménye az SMS Kaiserin und Königin Maria Theresia cirkálóhoz köti. 1900. június 23-án kormányosnegyedmesteri rangban Kínába, a boxerlázadás leverésére indult Victor Bless von Sambuchi sorhajókapitány parancsnoksága alatt. Augusztus 7-én kötöttek ki Takuban, majd szeptember 20-án a cirkálóról Demeter György tengerzászlós vezetésével partra szállt egy különítmény tagjaként. Céljuk a Peitang erőd megostromlása volt, ám útközben álcázott aknamezőre értek, ahol négy akna felrobbant, melynek következtében ketten meghaltak, tizenhatan megsérültek. Köztük Kántor Géza, aki bal szemére megvakult, és az egyik keze roncsolódott. Felgyógyulása után 1900 decemberében indult haza, és Polába érkezése után rövid szabadságoltást követően a távírda állomáson kapott munkát. Még abban az évben, 1901-ben végleg leszerelt és hazatért.
Kántor Géza hajózásairól naplót vezetett, imakönyve pedig valamennyi hajóútján vele volt. Édesanyja ceruzás írása beteljesedett - „a jó Atya megsegél és hazavezérel” -, amikor Kántor Géza a Jubileumi Udvari Emlékérem, a Hadiérem és az Orosz Szent György-kereszt IV. osztályának birtokosaként szüleihez hazatért Kaposmérőbe. A korabeli hírlapok több esetben beszámoltak hazatéréséről, utazásairól. Élete postamesterként folytatódott Németbólyban, majd Monoron. Mivel 1904-ben római katolikus szertartás szerint kötött házasságot Hrubán Irmával, a püspöki uradalmi főkertész leányával, református családja kitagadta, és édesapja hamarosan elhunyt.
Nagyjából itt le is zárhatnánk a történetet, hiszen Kántor Géza valamennyi leszármazottja katolikus. Nem tolonganak evangélium szerint reformált tanítók, lelkészek, presbiterek, gondnokok, főgondnokok a későbbi családfában. Viszont az egyik dédunokának, Dr. Kántor Ákosnak szívére helyezte Isten a feladatot: állítson emléket egy könyv formájában dédnagyapjának, a chinai hősnek – ahogy Erőss Károly baranya-lőcsi plébános nevezte Kántor Gézát. Kántor Ákos pedig nemcsak az örökül hagyott naplókat forgatta, hanem felkereste azokat a helyeket, ahol dédnagyapja és üknagyapja élt. Így jutott el 2022-ben Kaposmérőbe.
Mivel a II. világháború végén a méreieket kitelepítették, és azidőben a templomot feldúlták és szinte a teljes irattár megsemmisült, ezért Kántor János egykori mérei tanítóval kapcsolatosan csak néhány jegyzőkönyvi feljegyzés, illetve aláírása található jelenleg a kaposmérői lelkészi hivatalban. Egyetlen tárgyi emléket tudtam a családnak megmutatni, Kántor János tanító kopjafáját, amit a templom oldalbejáratában őriz a gyülekezet. Ezt a faragott kopjafát, amit a véset tanúsága szerint a kaposmérői református iskola állított emlékül, a temetői szemeteskonténerből kivett két táblás kopjafával együtt hoztam el, mert ez várt volna sírmegváltás és rátemetkezés okán a kerítés tövébe áthelyezett tanítói kopjafára is az akkori temetőgondnok elmondása szerint. A földből már nem látszott ki a véset, mert az alja rég elkorhadt, a templomi oldalbejáróban viszont esővédett helyen áll. A Kántor család koszorút helyezett el Kántor János tanító kopjafájánál a templom oldalbejáratában.
Az istentiszteleten, majd a könyvbemutatón is részt vett a két Kántor dédunoka, Dr. Kántor Géza (IV.) Gerzson és Dr. Kántor Ákos feleségével együtt, továbbá az ükunokák Zsófia, Kitti és Géza (V.). Ősük iránti tiszteletük jeleként száz éve minden nemzedékben viseli valaki a chinai hős nevét. Továbbá a generációk egyértelműsítéséért római számmal jelölik a származási fokot.
A Kántor Géza történetét bemutató könyv ez év nyarán a Vasi K. u. K. Matrózok Közhasznú Alapítvány jóvoltából jelent meg „A chinai hős - Kántor Géza története” címmel. Az ősbemutatóra Kaposmérőben került sor. Hideg István kurátor korabeli törzshajómester ruhában korhű tárgyakkal és vetített képekkel hozta a hallgatósághoz közel a századfordulót, bemutatva a korabeli hadihajó típusokat, egyenruhákat, tiszti jelzéseket és hatástalanított fegyvereket.
A kötetet a főszereplő dédunokája, Dr. Kántor Ákos mutatta be a kaposmérői érdeklődők számára naplórészletek felolvasásával és családfájuk ismertetésével. Egészen magasztos pillanat volt, amikor a könyv bemutatását rövid időre megszakítva, a család döntése értelmében, nyilvánosan a kaposmérői református gyülekezetnek ajándékozta Kántor Géza egykori imakönyvét. Ezzel a nagylelkű tettel jelképesen ismét hazatért Kántor Géza, aki 1892-ben e településről vonult be a Császári és Királyi Haditengerészethez. Az imakönyvet a gyülekezet nevében mint lelkipásztor vettem át, majd megköszönve az úrasztalára helyeztem, hogy a könyvbemutató után megnézhessék az egybegyűltek. A földgolyót megkerülő imakönyvet és a Kántor Gézáról szóló kötetet édesapja kopjafája mellett, a templomi oldalbejáróban egy vitrinben őrzi a gyülekezet.
Vajon itt ér véget a történet? Azt csak a jó Atya tudja, aki hazavezérelte Kántor Gézát.
Kutasiné Molnár Boglárka lelkipásztor
Vélemények, hozzászólások
A hírhez még nem érkezett hozzászólás. Hozzászólok.
2024. November 22., Friday,
Cecília
napja van.
Látogatóink száma a mai napon: 9686
Összesen 2009. június 2. óta : 43643866