Tudománynépszerűsítő nap a Teológián
Márton Gergely, 2024-12-17 08:56:41
A folytonos önképzés, tudományos kutatás nemcsak lehetősége, hanem erkölcsi kötelessége is a lelkipásztornak, amely neki és a rábízott gyülekezetnek is hasznára van. Erre hívta fel a figyelmet a Pápai Református Teológiai Akadémia Alumni Programja és a Tudományos Diákköri Tanács közös programjaként megszervezett Tudomány Napja. A december 4-én megtartott esemény célja az volt, hogy a teológus hallgatók megismerhessék azokat a lehetőségeket, amelyek a diploma megszerzése után nyitottak számukra.
Egyházunk múltjából azt ismerhetjük meg, hogy a lelkipásztori szolgálat túlmutat a szószéki prédikáláson. Egy-egy közösség lelki és értelmi gyarapodásában is fontos helyet foglaltak el a helyi lelkészek. Nem is beszélve egy-egy kiemelkedő tudós lelkipásztorról, aki adott témában mélyebben elmerülve a nagy közösségünknek, a magyar reformátusságnak vagy akár a nemzetnek is tanítói lettek.
Tehát múltunkból fakadó kötelesség is a tudományos elkötelezettség ösztönzése a Pápai Református Teológiai Akadémián amellett, hogy felsőoktatási intézményként, ugyanúgy vonatkoznak rájuk a kutatási, publikációs, tudományművelési szabályok.
„A teológia tudomány, mégpedig a legszebb tudomány” – mondta Dr. Sárközi Gergely Antal lelkipásztor, tanár, aki Dr. Lucski Márta docenssel közösen szervezte a teológia tudománynépszerűsítő eseményét. Az akadémián a hittudományok mestere képzés folyik. Nem csak a prédikációra, hitoktatásra vagy lelkigondozásra képezik a hallgatókat. A teológia sok összetevőből álló szent tudomány, amelynek van dogmatikai, biblikus, gyakorlati teológiai és egyháztörténeti része is. Az oktató kiemeli, hogy ezek mind olyan tudományterületek, amelyekben van felfedezni való ma is.
A lelkipásztorok szolgálatuk alatt a rájuk bízott gyülekezet pásztorolása alatt számtalan olyan kérdéssel találkozhatnak, amely mélyebb kutatást igényel. Ezért fontosnak tartják, hogy már tanulmányaik alatt ösztönözzék a hallgatókat a tudományos érdeklődés, az önképzés áldott lehetősége iránt. Az akadémia a Pápai Református Kollégium tagintézménye, így annak két jelmondata rájuk is érvényes: „Szabadon tenyészik” és „Istennek, hazának, tudománynak”. Míg az első úgy jelenik meg az intézményben, hogy bátorítják, szeretettel vezetik, támogatják és segítik a diákok kutatómunkáját, addig a másik jelmondat arra vezeti őket, hogy mindezt Isten dicsőségére, embertársaik javára tegyék.
A december 4-i esemény elsődleges célja a tudományos értekezések bemutatásával a hallgatók ösztönzése volt. „Van élet a diploma után is” – fogalmazott Dr. Sárközi Gergely Antal arra utalva, hogy egyre több volt hallgató megy doktorálni a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karára. Kiemelte, hogy a dunántúli doktoranduszoknak lehetősége van pápai tanárt választani témavezetőnek, amivel sokan élnek is. A tudománynépszerűsítő alkalomra közülük is hívtak előadókat, hogy személyes példájukkal tegyenek bizonyságot arról, hogy szolgálatukat miként gazdagította a folyamatos önképzés.
A résztvevők betekintést nyújtottak abba, hogyan épül fel a doktori kutatóprogram, hogyan kell felkészülni a doktori dolgozat megírására, valamint milyen kihívások kerülnek a kutató doktorandusz útjába munkássága során.
Bemutatta doktori kutatását Köves Gyopárka lelkipásztor, aki a rendszeres teológia tárgykörében, azon belül a szövetség-teológia témájával foglalkozott Dr. Németh Tamás professzor úr témavezetése alatt. Őt követte Dominiák Zsolt, aki a gyakorlati teológia területén kezdte el a tavalyi évben a kutatását, különös tekintettel a lelkigondozói munka helyére és szerepére a lelkipásztori szolgálatban, Dr. Kocsev Miklós professzor urat felkérve témavezetőjének.
Előadást tartott Fazekas Krisztián Árpád marcali lelkipásztor, aki a Teológiai Akadémia elvégzése óta több szakképesítést is szerzett lelkigondozóként és szupervízorként. A program első felét Dr. Sárközi Gergely Antal lelkipásztor beszámolója zárta, aki gyülekezeti szolgálata mellett oktatóként és kutatóként is tevékenykedik az Akadémián, illetve a Dunántúli Református Egyházkerület Levéltárában.
A délutáni program második felében került megrendezésre az országos TDK verseny házi fordulója, ahol református teológia szakos hallgatók mutatták be kutatási eredményeiket. Mindkét hallgató a gyakorlati teológia területén végzi tudományos diákköri kutatását. Tatai Márta az érzelmi intelligencia és a lelkipásztori hivatás kapcsolatával foglalkozik, előadásában ismertette az érzelmi intelligencia fejlesztésének lehetőségeit, annak hatását a személyiségfejlődésre, illetve a lelkipásztori szolgálat eredményességére. Előadásában kiemelte, hogy fontosnak látja a teológus hallgatók érzelmi intelligenciájának fejlesztését már a teológiai tanulmányok során, amelyhez példaként mutatta be Pongrácz József, egykori pápai professzor munkásságát. Teiszler Ádám kutatási témája a Z generáció istenkeresésének segítése a lelkipásztori szolgálat által. Ismertette a mai fiatalok generációs problémáit szociológiai felmérések eredményeivel szemléltetve, amelyeket kiegészített a saját maga által elvégzett személyes interjúkkal, az azokból levont következtetésekkel. Kiemelte az útmutatás és a keresztyén értékrend átadásának fontosságát a lelkipásztori munkában a fiatalok számára.