Jézus Krisztus a testet öltött Isten
Márton Gergely, 2025-01-23 09:10:37
A dunántúli református püspök hagyományosan az ökumenikus imahét minden napján a dunántúli katolikus egyházmegyék székhelyein együtt szolgál a testvéregyházak püspökeivel. Steinbach József a január 19-i, vasárnapi budapesti nyitó alkalom után hétfőn Győrben, kedden Kaposváron vett részt a helyi istentiszteleteken.
A 2025. évi ökumenikus imahét imádságait és elmélkedéseit az észak-olaszországi Bose monasztikus közössége készítette. Ebben az évben van az első ökumenikus zsinat 1700. évfordulója, melyet a Konstantinápoly melletti Niceában tartottak Kr. u. 325-ben. A megemlékezés kivételes alkalmat teremt arra, hogy együtt éljük meg és ünnepeljük a keresztények közös hitét a zsinaton megfogalmazott hitvallás szerint - azt a hitet, amely mindmáig eleven és termékeny. A 2025-ös ökumenikus imahét arra hív bennünket, hogy merítsünk közös örökségünkből, és még beljebb lépjünk a minden keresztényt egyesítő hitünkbe.
Az Imahét központi témáját János evangéliuma szerint Lázár feltámasztásának története alapján fogalmazták meg: „Hiszed-e ezt?” (Jn 11,26)
Győrben az ökumenikus imahét püspöki alkalmára január 20-án került sor a Kossuth utcai református templomban. Az istentiszteleten Pálfi Zsuzsanna és Wagner Tamás házigazda lelkipásztorok mellett részt vettek a város evangélikus, római és görög katolikus felekezeteinek vezetői. Közösen imádkozott a lelkészekkel Steinbach József dunántúli református püspök, a zsinat lelkészi elnöke, a MEÖT (Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa) elnöke és Veres András, a Győri Egyházmegye főpásztora, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke.
„Mi magunk is sóhajtozunk magunkban, várva a fiúságra, testünk megváltására.” (Róm 8,23)
Igét hirdetett Szemerei János dunántúli evangélikus püspök, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke.
Az imahét központi kérdését - Hiszed-e ezt? - a teremtett világ reménységén keresztül vizsgálta (Róm 8,19–23). A héten megszólaló igék és imádságok visszatükrözik azt, hogy mennyi csoda van ebben a világban, azokat a szépségeket, amelyek a teremtő Isten keze nyomát mutatják meg számunkra. Pál apostol azonban arra is rávilágít, hogy a gyönyörűség mellett vannak rossz tapasztalások is, amelyeket mindannyian átélhetünk: sóvárgás, sóhajtás, vajúdás. Prédikációjában személyes példák alapján tárta a gyülekezet elé, hogy ezen fájdalmas tapasztalatokat, hiányérzeteket Isten az Ő hozzá vezetés eszközeként is felhasználhatja.
Hiszed-e ezt? Hiszed-e azt, hogy Istennek hatalma van, amibe belekapcsolódhatunk az egyház tagjaiként, amiben megkeresztelkedtünk és aminek ígéretét valamennyien hordozzuk?
Krisztus ráeszméltet arra, hogy fizikai fájdalmak nem hasonlíthatóak ahhoz az örömhöz, amit az Ő győzelmén keresztül az ember megkaphat. Amikor Isten Jézus Krisztusban eljött közénk, akkor Ő maga is érzett fájdalmat, a legborzalmasabbat akkor, amikor meghalt értünk a kereszten. Ez rávilágít a megváltásra, arra, hogy a halál nem a vég. Újra és újra megkapjuk a kérdést, hiszed-e azt, hogy Jézus Krisztusban van győzelem a halál fölött. „Adja Isten, hogy tapasztaljuk meg Isten igazságát, éljünk benne és töltse be szívünket az az öröm, amit az Ő győzelme jelent” – zárta igehirdetését Szemerei János.
____________
Kaposváron január 22-én tartották a püspöki szolgálattal a közös imádságot. Az evangélikus templomban Hegedüs Gábor és Takács Hajnalka házigazda lelkipásztorok köszöntötték a híveket.
Részt vettek az alkalmon a Petró László vezette kaposvári református gyülekezet lelkipásztorai, a város katolikus felekezeteinek lelkészei. Az igeolvasás szolgálatát Hella Ferenc esperes végezte.
„Az Ige testté lett, közöttünk lakott, és láttuk az ő dicsőségét, mint az Atya egyszülöttjének dicsőségét, telve kegyelemmel és igazsággal” (Jn 1,14)
„Ezen az esetén egy gyönyörű téma adatott nekünk, az Isten Jézus Krisztusban való testet öltése” – vezette fel igehirdetését Steinbach József püspök.
János evangéliuma ezt fogalmazta meg a kor szerinti modern felfogásban, majd ezt aktualizálta a negyedik században a Nicea-konstantinápolyi Hitvallás, a mi feladatunk ezt az örömhírt a mai kor generációinak a nyelvén továbbadni.
Az Ige szó az eredeti görög szövegben „logosz”, értelem, logika, rend kifejezésként szerepel. János ezzel a kor szerinti modern megfogalmazással azt fejezte ki, hogy Isten az egyetlen értelem, Aki értelemesen szól, cselekszik, az Ő lényének lényege a logika, a rend, az élet teljessége.
Isten ezzel az értelemmel teremtette meg a világot azzal az eredeti szándékkal, hogy „élni jó”. Az ember azonban, Isten szeretetével visszaélve, mindent értelmetlenné tesz, ezzel az „élni jó” „élni nem jó” lesz. Az Ige ma is aktuális üzenete, hogy Isten nem hagy bennünket abban a nyomorúságos állapotban, hogy „élni nem jó”. Ezt jelenti ki a Nicea-konstantinápolyi Hitvallás is abban a korban, amikor ezt tagadták. „Van megtartónk, megváltónk, a testet öltött Istenben, Jézus Krisztusban! Milyen nagy dolog az, hogy 1700 évvel ezelőtt ezt együtt, egyetértésben meg tudták fogalmazni” – emelete ki Steinbach József hozzátéve, hogy az akkori embereket ez a hétköznapokban is foglalkoztatta, de sajnos ma már nincs a nyilvános igazságok színterén a keresztyénség.
Van megtartónk, van megváltónk, Jézus Krisztus Isten fia, és élni jó, szép, mert az örökélet tágasságában éljük meg minden percünket. „Hiszed-e ezt?” – tette fel az imahét kérdését a püspök. Hiszed-e azt, hogy minden teher ellenére az életnek van értelme, de kizárólag egyedül az élő Istenben, aki Jézus Krisztusban átölelte ezt a világot.
Az igére mutatva kijelentette, hogy egyetlen igazság létezi, Krisztus kegyelme, ebből fakad a kegyelmes és irgalmas élet. Isten dicsőségét tehát bennünk lehet láthatóvá tenni azzal, hogy kiformálódik bennünk Krisztus kegyelme: „Ha van korszerű, aktuális tolmácsolása ma az Evangéliumnak, és annak, hogy ÉLNI JÓ, az az, hogy ránk tekintve, Isten népére tekintve látják-e rajtunk az Isten dicsőségét, Jézus Krisztus igazságosan kegyelmes szeretetét” – emelte ki Steinbach József.
„Az Ige testté lett Jézus Krisztusban, köztünk élt, láttuk az Ő dicsőségét, és Isten rajtunk keresztül akarja közvetíteni az Ő dicsőségét a világban. Hogyan lehetünk korszerűek? Ha együtt tudjuk megjeleníteni ma is: Jézus Krisztus Isten fia, megváltó. Legyen látható rajtunk az Ő dicsősége” – összegezte az ige üzenetét Steinbach József.
Az igére felelve imádságot mondott Varga László katolikus megyéspüspök.