Tisztelgés az exrefis Jókai előtt

Márton Gergely, 2025-02-20 09:26:18

Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából emlékévvel tisztelgünk a magyar irodalomtörténet nagyja előtt. Egykori Alma Materében, a Pápai Református Kollégium intézményeiben is egész évben több program is az egykori diákról szól majd. Ezekről a megemlékezésekről folyamatosan tudósítunk majd. Most pedig arról számolunk be, hogy a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziuma és Diákotthona Jókai születésnapján, február 18-án a város református templomában emlékezett a neves exrefisre.

„Istennek, hazának, tudománynak” – áll a gimnázium homlokzatán az iskola szellemi irányát adó jelmondat. E három szó tökéletesen összefoglalja a protestáns iskola szellemiségét, küldetését. ”Mindenek előtt Istennek, mert mi is Istenéi vagyunk. Itt, ebben a hazában vagyunk Istenéi. Aki Istennek él, az ebben a hazában is, itt, a magyarok közt is a tudománynak él, hiszen megkapta a docilitas (tanulékonyság) ajándékát” – fogalmazott Bogárdi Szabó István, amikor a kollégium 2011-ben megkapta a Magyar Örökség díját.

Ez a három szó, így, egymás mellett az iskola egykori diákjától, Jókai Mórtól származik. A neves író az 1841-42-es iskolai tanévben a pápai gimnáziumban koptatta a padot, ahol végül az érettségi vizsgáját is letette.  A tudományok terén jeles tanárai voltak, mint például Tarczy Lajos, aki nem mellesleg az irodalmi foglalkozásban is vezetője volt az ifjúságnak. A világi megfogalmazás szerint szerencsés véletlen, hogy abban az időben több tehetséges kortárssal találkozhatott a fiatal Jókai az intézményben: többek közt Kerkapoly Károllyal, Petrich Somával, Kozma Sándorral és Petőfi Sándorral, akivel szoros barátságot is kötött. Mi tudjuk, hogy nem a véletlen műve ez, hanem isteni gondviselés, ami által az egzakt tudás mellett szellemi és lelki gyarapodásban is itt részesült az ifjú Jókai, hogy azután életét a három szó – Istennek, hazának, tudománynak – szolgálatába állítsa.

Az exrefis Jókai születésnapján ezért mindenekelőtt Istennek adtak hálát a magyar romantika nagyívű alkotója előtt tisztelgő utódok, a gimnázium tanárai és diákjai. Közösen hangzott fel a református templomban „Jöjj, mondjunk hálaszót / Hű szájjal és hű szívvel.”

Az ünneplő gyülekezetet Mayerné Pátkai Tünde intézményegység-vezető köszöntötte. Elmondta, hogy az emlékév kapcsán több programmal is igyekeznek közelebb hozni a mai tanulókhoz az egykori diákot, munkásságát, szellemi örökségét.

Emlékbeszédet Adorján Zoltán, a humán munkaközösség vezetője mondott.
Kárpáthy Zoltán, Baradlay Richárd, Jenő és Ödön, Botsinkay Jónás… Jókai szereplők névsorolvasásával kezdte, akik szellemi örökségünk részét képezik, de úgy tapasztalja, hogy egyre kevésbé ismerjük őket. Cs. Gyimesi Éva irodalomtudós kifejezésével élve Jókai olyan teremtett világokat hozott létre, amelyek körülbelül 180 éve közös ismerősökkel népesítik be képzeletvilágunkat.

A szónok rámutatott, hogy az író történetei szórakoztatva, jó és rossz példáival nevelnek, összekötnek bennünket: az egyéneket, a magyar nemzeti közösségünket, fordításai révén a legtöbb európai népet. Összekötnek bennünket korokon és távolságokon átívelve… ha olvassuk. A születésnapjához kapcsolódóan, az emlékévnek köszönhetően országos rendezvényeken róják le tiszteletüket az író előtt.

„„Nekünk, a Pápai Református Kollégium intézményegyüttesének részeként különösen illő ebben részt venni, hiszen Jókai Mór iskolája vagyunk. Minden magyar gyermek, aki tanul Jókairól, és Jókairól mindenki tanult, hall arról, hogy Jókai a Pápai Református Kollégiumba járt. Általa és Petőfi által híres leginkább iskolánk” – emelte ki, majd méltatta az író munkásságát, amelynek kezdete Pápához is kötődik.

Jókai elismertségét, hírnevét művészete által maga alkotta meg, amire tanulmányai során készült fel. Esetében az elméleti oktatás biztosította a széleskörű műveltséget, az új ismeretek iránti kíváncsiságot, a világ sokfélesége iránti érzékenységet. Mindez visszatükröződött írásművészetében, újságírói, közéleti, politikai tevékenységében.
Adorján Zoltán úgy fogalmazott, hogy Jókai mai szemmel is modern, izgalmas, akár a Netflixen is megállná helyét. Elbeszélő stílusa azonban a ma embere számára talán nehezen értelmezhető, de úgy véli, hogy nem lehetne nehéz ismét divatossá tenni: „Jókai kérdésfelvetései máig érvényesek. Válaszai idejétmúltnak tűnnek, idealisták. Ezért is tartjuk romantikus alkotónak. Ráadásul műveiben egységes világrend van: a jó elnyeri jutalmát, a rossz büntetését. De nem erre vágyunk mi is? Akkor olvassunk Jókait”.

Az ünnepségre elfogadta a meghívást Jókay Károly, a Jókay Család Alapítvány elnöke is, aki, mint kiderült, szintén február 18-án született, mint híres elődje. Az alapítvány a magyar nemzet lelki, szellemi és anyagi gyarapodásának előmozdítása és segítése érdekében munkálkodik. Ennek megfelelően feladatának tekinti a magyar kultúra ápolását és a rászorulók támogatását határainkon innen és túl, emellett ösztöndíjjal támogatja a református gimnázium diákjait.
Jókay Károly úgy fogalmazott, hogy számára a Pápai Református Gimnázium lelki, örökölt vagyis fogadott alma mater. Édesapja 1942-ben végzett Pápán, három évvel később az oroszok elől menekülve egészen Németországig jutott, majd négyéves menekültstátusz után az Egyesült Államokba. 1992-ben – egy kicsivel a református gimnázium újraindulása után – tért vissza Magyarországra először. Azóta a család nagyrésze már Magyarországon él, az újabb generációk már itt születtek. „Nagyjából négy nemzedék telt el a második világháború óta, és azóta is óvja és áldja az Isten ezt az iskolát, a tanulókat, a tanárokat, az igazgatókat, a fenntartót…” – mutatott rá a díszvendég.

A folytatásban az irodalmi és képzőművészeti versenyek pályadíjait adta át Ferenczi Alpár főigazgató.

Az emléknap a Jókai-mellszobornál koszorúzással folytatódott, majd közös ebéddel ért véget. A konyha is a neves író előtt tisztelgett, a fogás Jókai-bableves és az író kedvenc étele, túróscsusza volt.

A Református Gimnázium 15 fős küldöttsége aznap délután meghívottként vehetett részt a balatonfüredi Anna Grand Hotel dísztermében tartott nyitó gálán, amellyel hivatalosan kezdetét vette a Jókai 200 jubileumi évad. A gálán beszédet mondott Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója pedig ismertette a jubileumi programsorozat kiemelt részleteit. A gálaműsorban a Kőszívű című rockopera részleteit láthatták a kecskeméti Katona József Színház színészeinek előadásában.

Szintén február 18-án délután, a Fiumei úti sírkertben Dr. Sulyok Tamás Köztársasági elnök ünnepi beszéde után a Pápai Református Gimnázium főigazgatója a hivatalos résztvevőkkel együtt helyezte el Jókai Mór sírjánál az emlékezés koszorúját.

A Pápai Református Kollégium ezen a napon így három helyen is tisztelgett a híressé vált egykori tanítvány, a nemzet romantikus írófejedelme előtt, akitől az iskola jelszava is származik: Istennek, Hazának, Tudománynak.

A Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziuma és Diákotthona ebben az esztendőben Jókai Mór életművét, szellemi örökségét, különös tekintettel a pápai hagyatékára, több rendezvényen is felidézi, a mai kor eszközeivel újra feldolgozzák.

 


Vélemények, hozzászólások

A hírhez még nem érkezett hozzászólás. Hozzászólok.

2025. February 21., Friday,
Eleonóra napja van.

Látogatóink száma a mai napon: 26563
Összesen 2009. június 2. óta : 45302659