Áldássá lenni

Márton Gergely, 2025-03-28 08:09:53

2018 után ismét a balatonfüredi Siloám Református Missziói Otthon adott helyszínt egyházkerületünk Gondnoki Konferenciájának. A rendezvény két turnusban zajlott, március 21-23. között a Pápai Református Egyházmegye, míg március 25-27. között a Veszprémi Református Egyházmegye volt a házigazda. A konferencián azt járták körbe, hogyan lesz áldássá a református egyház a különböző szolgálati területeken. Mindkét turnus első programja hagyományosan fórum volt az egyházkerület vezetőségével.

A felújított épület visszatért a dunántúli református élet vérkeringésébe. Egyre több alkalmat szerveznek ide gyülekezeteink, de az otthon is igyekszik saját szervezésben lelki programokat kínálni.

A felújítás szünete után ide tért vissza a Gondnoki Konferencia. A két turnusban megtartott összejövetel mindkétszer az egyházkerület vezetőségével megtartott fórummal kezdődött.

Steinbach József püspök az idei esztendő vezérigéjével köszöntötte a gondnoktestvéreket: „Mily kedves annak érkezése, aki örömhírrel jön a hegyeken át! Békességet hirdet, örömhírt hoz, szabadulást hirdet.” (Ézs 52,7) Az ige a küldetésünket határozza meg, hogy részesülve ebből a krisztusi örömhírből, éljük azt át és adjuk tovább. Azt az örömhírt, amely emberi életeknek, közösségeknek ad új életet, szabadulást az örökélet tágasságával.
Az egyházkerületet érintő ügyekre térve úgy fogalmazott, hogy itt a Dunántúlon van okunk a hálára, mert az az egység, családi közösség, ami nálunk tapasztalható az páratlan, dicsőség ezért Istennek.

A Kerület adósságmentes, sőt, jelentős tartalékot is sikerült képezni. Ez azért is előnyös, mert így lehet vis maior keretet létrehozni, valamint a jövőre gondolva legyen saját forrás a fejlesztésekre. A püspök hozzátette, hogy személyes célja az is, hogy kiegyensúlyozott, stabil gazdálkodást adjon át a ciklus végeztével.
Folytatódnak a missziói programok, megvan az a keret, amely a gyülekezetek plántálására szolgál. Steinbach József szólt a gondozói egyházközségi lehetőségről, rámutatva, hogy ennek a gyülekezeti formának van már csodákat hozó példája a Dunántúlon is.
Folyamatos a pásztoráció a kerületben, látogatják a gyülekezeteket. A személyes találkozások kérése egyre több, a püspök törekszik arra, hogy megnövekedett feladatai ellenére is tudjon mindenkinek időpontot adni, mert tapasztalja, hogy ezeknek a személyes találkozásoknak áldása van.
A fórum részeként levetítettek egy összefoglaló kisfilmet a 2024-es REND fesztiválról. Elhangzott, hogy olyan fesztivállá nőtte ki magát a rendezvény, amelyet Kárpát-medence szinten csodálnak, legyünk büszkék rá. Formálódik a 2026-os REND, a szervezési munkák elkezdődtek. Kicsoda ez? – hangzik el a kérdés Márk evangéliumában, amikor Jézus lecsendesíti a tengert. Erre a kérdésre alapozva lesz a központi téma felfűzve, ami jó lehetőséget ad arra, hogy evangelizálva e köré lehessen építeni a programokat.
Kommunikáció kapcsán köszönettel szólt a Dunántúli Református Lapról, az online felületekről.

Hálával szólt pápai gimnáziumunkról, amely régi fényében tündököl, keresett és sikeres intézmény. A gyűjtemények élén a nyugdíjba vonuló Köntös Lászlót Gerecsei Zsolt váltotta.
A püspök szólt az országos egyházunk minket is érintő ifjúság szolgálatának tematikus évéről. Jó lehetőség ez arra, hogy fókuszáljunk a generációk közötti kapcsolattartásra, arra, miként tudjuk megszólítani a fiatal generációt. Számos alkalom fog erről szólni, éljünk a lehetőségekkel. Ilyen alkalom lesz a Csillagpont találkozó, amelyet idén itt, a Dunántúlon, Zánkán (2025.07.14-19.) tartanak meg. Steinbach József arra kérte a gyülekezeteket a gondokok által, hogy legyenek aktívak, a jelenlétükkel is demonstrálják azt, hogy vagyunk, hogy sokan vagyunk. Ugyanezzel a felhívással ajánlotta figyelemükbe a 2025. május 24-én, Debrecenben megtartásra kerülő Református Egység Fesztivált is. Legyünk büszkék reformátusságunkra, mutassuk meg magunkat emelt fővel.
Beszámolója végén felhívta a figyelmet arra, hogy 2026 őszétől választás, teljes tisztújítás lesz egyházunkban. Ez a Dunántúlon új püspökválasztást is jelent, mivel Steinbach József harmadik ciklusát zárja.  A választásról már beszélni kell, imádságban és konkrét feladatokkal is készülni rá.
A beszéd után fórumbeszélgetésen osztották meg a jelenlévők az elnökséggel gondolataikat.

A reggeli áhítatokat követően az előadásokban arra keresték a választ, hogy miként lesz áldássá a református egyház a különböző szolgálati területeken.

A Magyar Református Szeretetszolgálat főigazgatója, Dr. Czibere Károly arról szólt, hogy a Szeretetszolgálat feladata a gyülekezetek támogatása, az intézmények fenntartása, segítségnyújtás. Ráirányítani a gyülekezeteket arra, hogy fedezzék fel magukban a diakóniai potenciált. Az Evangélium alapján közelítette meg a diakóniát. Csak az lehet számunkra diakónia, aminek az alapja Jézus Krisztus. Az üdvbizonyosságból fakadó segítség Istenhez vezet, a kegyességen alapszik. A gyülekezeti szeretetszolgálat alapja, hogy a gyülekezet egy testként működik, abban odafigyelnek egymásra, építik egymást és épülnek egymásból. Fontos a Krisztussal való élő kapcsolat, és az ebből fakadó példamutató élet. A segítségnyújtás nem magunk dicsőségére van, hanem Istenért. Ennek és csak ennek vannak valós áldásai.

Bruckner László, a Magyarországi Református Egyház Oktatási Szolgálatának vezetője úgy fogalmazott, hogy a református jelenlét hozzáadott érték az oktatásban. Annak ellenére, hogy egyre több oktatási intézményünk van, drasztikusan csökken a gyülekezethez tartozók száma. Előnye az iskoláinknak, hogy magasabb színvonalú és eredményesebb oktatás zajlik nálunk, amelyeket kompetenciamérések is igazolnak. Az is megfigyelhető, hogy a református iskoláknak jobb és aktívabb a kapcsolata a szülőkkel. Fontos missziói lehetőségnek nevezte azt, hogy az intézményrendszerben lehetőségünk van egyre több embert elérni, olyanokat is, akik távol vannak tőlünk. Ennek egyik fontos eleme a fenntartó gyülekezetekkel való szorosabb kapcsolat.

A református egyház missziói szolgálatáról, a készülő stratégiáról tartottak előadást Győri-Daniné Tóth Anett és Dr. Varga Emese lelkipásztorok, az Egyházstratégiai Osztály munkatársai. Cél, hogy élő, mustármagot ültető, tehát virágzó, gyarapodó és gyarapító gyülekezeteink legyenek, mert ez a Magyar Református Egyház jövője.
Felvázolták az egyházhoz, gyülekezethez való kötődés megváltozott szokásait, levonva konklúziónak a kötelékek gyengülését. Missziói cél a gyülekezetek vitalizálása és növekedésének elősegítése, elkötelezett tagokkal, akik egyéni és közösségi megerősödésüket arra használják, hogy erősítsenek más gyülekezeteket és plántáljanak új közösségeket. Kitűzték maguk elé, hogy 2035-re a csökkenés növekedésre forduljon. Ehhez eszközként említették többek között a kapcsolati háló feltételeinek megteremtését a gyülekezetek és személyek között, a mai kor kihívásaira felelő modellek készítését és bemutatását, egyháztudatos gyülekezetek kialakítását.

MRE Bethesda Gyermekkórház főigazgatója, Dr. Velkey György és szakmai főigazgató helyettese, Prof. Dr. Fogarasi András a diakónia, a gyógyítás szolgálatáról beszélt.
A kórház egyházunk zászlóshajójaként működik, Isten dicsőségét, a krisztusi szolgálat áldását terjesztve.
Az előadók bemutatták a 159 éve alapított kórház múltját és jelenét. Elhangzott, hogy alapvető küldetésük az, hogy emberei legyenek a rászorulóknak, miként arról a János evangéliuma is szól a Bethesda vizénél gyógyító Jézus történetében. Felvázolták a kórház felépítését, osztályait, a gyógyító munkát. Az ország egyik legkiválóbb intézményeként náluk a betegellátás fókuszában a beteg és a család, a test és a lélek áll. Nagy hangsúlyt fektetnek az innovációra és számtalan esetben vállaltak úttörő szerepet a gyógyítás terén, amelyek áldássá lettek.
Magukénak vallják a diakonisszák jelmondatát: „Jutalmam, hogy tehetem” – Istenbe vetett bizalommal gyógyítani, a legjobb tudással és szakmai színvonalon. Olyan gyógyító közösséget alkotnak, akik – mint azt a bibliai történetben is olvassuk – emberei lesznek a rászorulóknak, de hiszik és vallják, hogy a gyógyulást Krisztus végzi el általuk.

Az előadások sok gondolatot elindítottak a hallgatóságban, aktív beszélgetést szülve.

A találkozó részeként hagyományosan gyülekezeti beszámolók hangzottak el esténként, ahol bemutatkoztak a főgondnokok, és megosztották gyülekezeteik örömét és kihívásait.
A konferenciát úrvacsorás istentisztelet zárta.


Vélemények, hozzászólások

A hírhez még nem érkezett hozzászólás. Hozzászólok.

2025. March 31., Monday,
Árpád napja van.

Látogatóink száma a mai napon: 2624
Összesen 2009. június 2. óta : 45951927